Szlakami Helskich Fortyfikacji Hel
Szlaki Helskich Fortyfikacji to trasa, która pozwala turystom na poznanie historii obrony Helu oraz wybrzeża Bałtyku. Trasa skupia się na różnych rodzajach umocnień, od schronów i bunkrów po większe forty i baterie artyleryjskie. Te różnorodne umocnienia są dostępne do zwiedzania, a niektóre z nich zostały przekształcone w muzea, umożliwiając poznanie fascynującej historii obrony Helu.
Trasa została stworzona, ponieważ z roku na rok rosło zainteresowanie turystów wszelkimi fortyfikacjami w tym regionie. Szlak zaczyna się na dworcu kolejowym PKP, a kończy blisko helskiego cypla.
Trasa została stworzona na wzór "kręgosłupa i ości" z czego główna ścieżka jest oznaczona na niebiesko i jest to pętla na długość około 10 kilometrów. Od głównej trasy można przejść na krótsze trasy, rozwidlenia. Trasę swobodnie można pokonać pieszo, jak i na rowerze, gdyż wiedzie przez drogi leśne i utwardzone.
Oznaczenia szlaków bocznych:
- szlak czerwony - pieszy - do miejsc fortyfikacji cypla Półwyspu Helskiego
- szlak żółty - pieszo-rowerowy - do 21. baterii przeciwlotniczej
- szlak czarny - pieszy - do pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej na plaży
- szlak pomarańczowy - pieszo-rowerowy - do 33. baterii "Duńskiej"
- szlak brązowy - pieszy - prowadzi na wydmy ze stanowiskami baterii OPL
- szlak zielony - pieszo-rowerowy - na Szwedzką Górkę
- szlak szary - pieszo-rowerowy - do rzutni granatów
- szlak fioletowy - jest połączony z głównym szlakiem
Na trasie Fortyfikacji znajdują się również takie interesujące obiekty jak Muzeum Obrony Wybrzeża czy bateria Schleswig Holestein.
To miejsce, gdzie historia splata się z urokiem nadbałtyckich krajobrazów, stanowiąc doskonały cel dla miłośników historii i przyrody.