Ratusz w Grodkowie
Ratusz w Grodkowie to klasycystyczny budynek usytuowany na rynku miasta, wzniesiony w 1840 roku według projektu Philippiego. Obecnie funkcjonuje jako siedziba Urzędu Stanu Cywilnego oraz kilku innych instytucji publicznych.
Pierwszy ratusz został zbudowany między XIV a XV wiekiem. W kolejnych latach budynek ten wielokrotnie ulegał zniszczeniom w pożarach i był odbudowywany. W 1577 roku wzniesiono wieżę, która stoi do dziś, a w 1668 roku została ona nakryta hełmem. W latach 1833 i 1836 wieża została poddana konserwacji pod nadzorem mistrzów murarskich J. Fleischera i F. Plandera. W 1833 roku ratusz został strawiony przez ogromny pożar miasta. Obecny ratusz powstał w 1840 roku według projektu Philippiego z Opola, z wykorzystaniem zachowanej wieży po pożarze. W 1945 roku ratusz został zniszczony w wyniku działań wojennych, a odbudowano go w 1948 roku. Po wojnie budynek był wielokrotnie odnawiany, m.in. w 1964 roku wykonano nowe pokrycie miedziane o formach neobarokowych.
Ratusz ma formę późnoklasycystyczną i został wzniesiony na planie prostokąta. Fasada z dwoma wydatnymi ryzalitami po bokach oraz mniejszym ryzalitem na przeciwnej ścianie. Najstarszą częścią ratusza jest wieża gotycko-renesansowa o wysokości 36 metrów, z dolną częścią czworoboczną przechodzącą wyżej w ośmiobok zwieńczony tralkową galeryjką i barokowym hełmem. Z poprzedniego ratusza zachował się również gotycki portal z XV-XVI wieku oraz niektóre sale przyziemia z gotyckimi sklepieniami kolebkowymi. W sieni ratusza znajduje się tablica z inskrypcją i herbem biskupa Baltazara Promnitza, a przed budynkiem stoi popiersie Józefa Elsnera, urodzonego w Grodkowie.