Pałac w Konarzewie
Pałac w Konarzewie to zabytkowa rezydencja położona w miejscowości Konarzewo w powiecie poznańskim. Budowla w stylu barokowym została wzniesiona w latach 1689–1699 dla Andrzeja Aleksandra Radomickiego herbu Kotwicz, kasztelana gnieźnieńskiego oraz poznańskiego i kaliskiego, który później został wojewodą kaliskim i poznańskim.
Rodzina Radomickich była właścicielem pałacu do 1808 roku, kiedy to majątek przeszedł na Franciszka Ksawerego Działyńskiego. W listopadzie 1806 roku pałac odwiedził Napoleon Bonaparte, który rozpoczął tam gromadzenie swoich zbiorów, później przeniesionych do Kórnika przez jego syna, Tytusa. Po Działyńskich, pałac przeszedł w ręce Dzieduszyckich, a następnie Czartoryskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem był książę Roman Jacek Czartoryski.
Podczas II wojny światowej pałac został zdewastowany, a po wojnie stał się własnością Skarbu Państwa, zarządzaną przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Przeprowadzane remonty w latach 1953 i 1971 spowodowały częściową utratę oryginalnego charakteru wnętrz. Od lat 90. XX wieku obiekt stopniowo popadał w ruinę. W 2013 roku pałac i park zostały zwrócone dwunastu spadkobiercom księcia Romana Jacka Czartoryskiego, w tym Oldze Stanisławskiej i Stanisławowi Czartoryskiemu, a obiekt wystawiono na sprzedaż.
11 lipca 2023 roku pałac uległ pożarowi, który zniszczył dach i część cennych polichromii.
Fasada pałacu, zwrócona ku północy, jest prosta i elegancka, z głównym wejściem ozdobionym herbem Kotwicz Radomickiego oraz datą 1697 i łacińską sentencją. Przed fasadą znajduje się duży podjazd, otoczony murem z barokową bramą. Fasada ogrodowa ma dwupiętrowy ryzalit, a dach jest czterospadowy. Wewnątrz pałacu zachowały się elementy sztukaterii i malarstwa z przełomu XVII i XVIII wieku. Obok pałacu znajduje się późnobarokowa oficyna z końca XVII wieku, kryta dachem łamanym polskim z okienkami powiekowymi. Otaczający pałac ogród, pierwotnie urządzony w stylu włoskim, przeszedł w park i był wykorzystywany przez Działyńskich jako szkółka i arboretum w Kórniku.