Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie mieści się w dawnej fabryce zapałek, która zakończyła produkcję w 2010 roku. Ekspozycje prezentowane są w dwóch salach wystawowych oraz w zabytkowej części zakładu, gdzie wciąż można zobaczyć linię produkcyjną z lat 30. XX wieku. Fabryka jest również jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Zakład powstał w 1881 roku z inicjatywy wrocławskich przedsiębiorców Karola von Gehliga i Juliana Hucha i był pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich, rozpoczynając produkcję w 1882 roku. W 1910 roku zakład został kupiony przez Towarzystwo Akcyjne Sachs i Piesch, które rozbudowało fabrykę. W 1913 roku doszło do pożaru, który został uwieczniony na jednym z najstarszych polskich filmów dokumentalnych – „Pożar zapałczarni w Częstochowie”. W latach 20. XX wieku fabryka została wydzierżawiona Polskiemu Monopolowi Zapałczanemu i zmodernizowana po kolejnym pożarze w 1930 roku.
Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony i działał jako Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. W 2002 roku przy fabryce otwarto Muzeum Produkcji Zapałek, prezentujące zabytkowe maszyny, dokumenty, kolekcję etykiet oraz rzeźby wykonane z jednej zapałki przez Anatola Karonia. Muzeum oferuje również seans filmu dokumentalnego o pożarze fabryki w 1913 roku.
Muzeum, wpisane w 2010 roku do rejestru zabytków, pozwala zwiedzającym zobaczyć cały cykl produkcyjny zapałek, od korowania drewna po pakowanie zapałek do pudełek. W salach wystawowych można także podziwiać filumenistyczną kolekcję etykiet pudełek zapałek z różnych okresów historycznych.
Pomimo trudnej sytuacji finansowej i prób sprzedaży obiektu, Muzeum Produkcji Zapałek wciąż pozostaje istotnym elementem dziedzictwa techniki Częstochowy.