Katedra Wawelska
Katedra na Wawelu to historyczny kościół, który jest główną świątynią archidiecezji krakowskiej. Znany jest jako miejsce, gdzie odbywały się koronacje królów Polski oraz gdzie spoczywają liczni władcy i ważni duchowni. Wśród pochowanych tutaj znajdują się św. Stanisław ze Szczepanowa oraz wielu królów, od Władysława I Łokietka po Stanisława Leszczyńskiego, razem z innymi członkami rodzin królewskich i ważnymi postaciami historycznymi.
Katedra została wzniesiona z cegieł i białego kamienia wapiennego. Ma ona charakter bazyliki trójnawowej, z transeptem, prezbiterium i ambitem. W XVIII wieku, w wyniku podwyższenia ambitu, straciła ona jednak swoją pierwotną gotycką formę. Wokół głównego korpusu katedry powstał wieniec kaplic, które reprezentują różne style architektoniczne. Katedrę otacza mur z trzema barokowymi bramkami, zaprojektowanymi przez Jana Trevano z fundacji biskupa Piotra Tylickiego.
Wokół katedry wznoszą się trzy wieże. Najbardziej charakterystyczną z nich jest Wieża Zygmuntowska, gdzie znajduje się słynny dzwon o tej samej nazwie. Wyższa od niej jest Wieża Zegarowa, z barokowym hełmem autorstwa Kacpra Bażanki. Na południowej stronie znajduje się trzecia wieża, zwana Wieżą Wikaryjską lub Srebrnych Dzwonów, ze względu na zawarte w niej dzwony z dodatkiem srebra.